سازمان دامپزشکي به ايسنا خبر داد عرضه فله‌اي شير خام فاقد مجوز دامپزشکي است
سازمان دامپزشکي به ايسنا خبر داد عرضه فله‌اي شير خام فاقد مجوز دامپزشکي است

معاون سازمان دامپزشکي از مخالفت اين سازمان با عرضه فله‌اي شيرخام در کشور خبر داد و گفت: عرضه فله‌اي شير خام در بازار مصرف فاقد هر گونه مجوز است.

محسن مشکات در گفت‌وگو با خبرنگار کشاورزي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) اظهار کرد: در سال گذشته اتحاديه مرکزي دامداران در پي پايين بودن قيمت شير خام و عدم پرداخت به موقع و مناسب بهاي اين فرآورده لبني به دامداران از سوي کارخانه‌هاي فرآوري به سازمان دامپزشکي پيشنهاد کرد تا اين سازمان به عنوان يک نهاد نظارتي به واحدهاي دامي پروانه‌داري که از نظر بهداشتي مشکلي ندارند و در سال‌هاي پيش از آن نيز گزارشي از وجود بيماري‌هاي دامي در آن‌ها وجود نداشته است مجوز دهد تا بتوانند شير خام توليدي خود را به صورت بسته‌بندي به بازار مصرف عرضه کنند.

وي افزود: عليرغم اين‌که قرار بود اين مجوز به برخي از واحدهاي دامي داراي شرايط بهداشتي داده شود و روي بسته‌بندي‌هاي شير خام اين نکته ذکر شود که براي مصرف يا تبديل به ديگر مواد لبني بايد جوشانده شود تاکنون سازمان دامپزشکي مجوز آن را صادر نکرده است.

معاون تشخيص و درمان سازمان دامپزشکي گفت: سازمان دامپزشکي با کليات عرضه شير خام مخالف است و همواره معتقد است که شير خام بايستي در فرآيند استرليزاسيون و پاستوريزاسيون قرار گرفته و به صورت صنعتي در بازار مصرف عرضه شود.

مشکات با تاکيد بر اين‌که سازمان دامپزشکي به دليل احتمال بروز بيماري‌هاي مشترک بين انسان و دام تاکنون مجوزي براي توزيع شير خام و فله‌اي را صادر نکرده است، اظهار کرد: براي بررسي و نظارت بر بيماري‌هاي دامي مانند سل گاوي تعدادي واحد دامي در کشور هستند که همواره تحت نظارت کامل و پوشش عمليات تست و کشتار قرار دارند که در اين راستا ناظران سازمان دامپزشکي همواره به اين واحدها مراجعه کرده و تست سل را انجام مي‌دهند.

وي خاطرنشان کرد: واحد دامي که بيماري سل گاوي دام‌هاي آن در روستاي شهنه کلاي شهرستان آمل گزارش شد جزء واحدهاي دامي بدون پروانه بوده و در زماني که يکي از دام‌هاي آن به کشتارگاه فرستاده شده و لاشه آن از سوي ناظران سازمان دامپزشکي مشکوک به سل شناسايي شده است اين واحد دامي نيز شناسايي و دام‌هاي آن کشتار شده‌اند.

معاون تشخيص و درمان سازمان دامپزشکي با بيان اين‌که عرضه فله‌اي شير خام در بازار مصرف فاقد هر گونه مجوز است، تصريح کرد: در طي سالهاي گذشته سازمان دامپزشکي براي تحت پوشش قرار دادن واحدهاي دامي توليدکننده شير اقدامات مناسبي انجام داده که از آن جمله مي توان به اعطاي مجوز به 1450 مرکز جمع‌آوري شير اشاره کرد اين مراکز در سراسر کشور به صورت گردشي شير خام توليد شده توسط واحدهاي دامي را جمع‌آوري کرده و به کارخانه‌هاي فرآوري مي‌فروشند.

کمبود منابع مالي، اعتباري و نيروي انساني سازمان دامپزشکي
مشکات اظهار کرد: در کشور حدود هشت ميليون جمعيت گاو و گوساله است که براي تست و مبارزه با بيماري‌هاي دامي آن حدود سه ميليون و 100 هزار دام به عنوان جمعيت هدف در نظر گرفته شده است.

وي افزود: اگر به طور متوسط سالانه دو نوبت هر دام مورد تست قرار گيرد به حدود شش ميليون و 200 هزار نوبت انجام تست در سال نياز داريم که پس از 72 ساعت انجام هر تست نتيجه آن مشخص مي‌شود و در صورت مثبت اعلام شدن آن معدوم شده و يا به صورت مصرف صنعتي روانه بازار مي‌شود.

معاون تشخيص و درمان سازمان دامپزشکي تاکيد کرد: مشکلي که سازمان دامپزشکي همواره با آن مواجه بوده کمبود منابع مالي، اعتباري و نيروي انساني است چرا که همواره در کشتار و پرداخت غرامت به دامداران با اين مشکل روبرو شده است.

مشکات گفت: در سال گذشته چهار ميليارد تومان به سازمان دامپزشکي اعتبار براي پرداخت غرامت به واحدهاي دامي مصوب شد که از اين ميزان حدود سه ميليارد تومان آن پرداخت شده است درحالي که اين سازمان در سال گذشته سه ميليارد تومان به واحدهاي دامي بدهکار بوده و از اين ميزان اعتبار حدود 600 ميليون تومان آن تاکنون هزينه شده است.

۱۳۹۹ يکشنبه ۳۰ شهريور
871بازدید